فرار 28 زندانی با حمله مسلمانان افراطی به یکی از زندانهای فیلپین

پلیس فیلیپین روز یکشنبه )۷ شهریور) اعلام کرد که حدود ۵۰ عضو مسلح گروه "ماوت" شامگاه شنبه به یک زندان در شهر ماراوی مرکز ایالت لانائوی جنوبی حمله کرده‌اند.

019508999 30300 bf6a8
به گفته رئیس پلیس این ایالت، این گروه مسلح ۸ تن از زندانیان وابسته به گروه "ماوت" را از زندان فراری داده و ۲۰ زندانی دیگر نیز از فرصت استفاده کرده و از زندان گریخته‌اند.
در بیانیه‌ای که ارتش فیلیپین بدین مناسبت منتشر کرد گفته شده که مهاجمان پرچم سیاه شبه نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) را با خود حمل می‌کردند. همچنین پیشانی‌بندهایی با آرم داعش در محل واقعه یافت شده است.
۸ اسلام‌گرای افراطی که از بند گریخته‌اند حدود یک هفته پیش دستگیر شده بودند، زیرا ماموران امنیتی هنگام کنترل خودروی آنان بمب‌های دست‌ساز پیدا کرده بودند.
"ماوت" یکی از چندین گروه اسلام‌گرا در منطقه میندانائو واقع در جنوب فیلیپین است. اکثریت جمعیت منطقه میندانائو مسلمان هستند. این در حالی است که بین ۸۱ تا ۸۳ درصد جمعیت فیلیپین را کاتولیک‌ها تشکیل می‌دهند.

گروه "ماوت" بارها متهم به آدم‌ربایی و بمب‌گذاری شده است. این گروه از جمله مسئول حمله به یک ایست بازرسی ارتش در شهر بوتیگ در ماه فوریه شناخته شد. در پی این تهاجم به مدت یک هفته زد و خوردهای خونینی جریان داشت که منجر به کشته شدن چندین نفر و آوارگی ده‌ها هزار تن از خانه‌هایشان شد.
مقامات دولت فیلیپین اعلام کردند که در حال بررسی واقعه روز شنبه در زندان شهر ماراوی هستند. آنها گفته‌اند که می‌خواهند بدانند چرا نگهبانان زندان نتوانسته‌اند حمله اسلام‌گرایان افراطی را دفع کنند و چرا با توجه به حضور اسلام‌گرایان افراطی در زندان اقدامات امنیتی تشدید نیافته بودند.
این نخستین بار نیست که زندانیان به طور گروهی از زندانی در فیلیپین فرار می‌کنند. در اغلب موارد اسلام‌گرایان افراطی در فرار زندانیان نقش ایفا کرده‌اند.
در سال ۲۰۰۹ بیش از صد مرد مسلح با حمله به یک زندان در جزیره باسیلان واقع در جنوب فیلیپین ۳۱ زندانی را آزاد کردند که در میانشان شورشیان مسلمان هم بودند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.