داعش، فرقه گرایی، تبعیض و آوارگی میراث نوری المالکی برای عراقی ها

نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق، پس از کنار رفتن، بحران های نظامی، امنیتی و اقتصادی بیشماری را برای کشورش برجای گذاشت.

به گزارش العربیه، با وجود بودجه 30 ميلیارد دلار در سال 2014، اما موصل و عراقی ها در برابر داعش بدون حمایت باقی ماندند. در آن زمان، المالکی علاوه بر مقام نخست وزیری، فرمانده نیروهای مسلح عراق نیز بود

.

در ژوئن 2014 موصل که بزرگترین شهر عراق پس از بغداد و نیز شش استان سنی دیگر در این کشور، بدون مقاومت به اشغال داعش دارآمدند. ارتش عراق به رهبری المالکی در آن زمان بدون مقاومت عقب نشینی کردند وعلاوه بر سلاح پیشرفته، 400 میلیون دلار در اختیار داعش قرار دادند. نیروهای تندرو پس از آن بود که « دولت» خود را اعلام کردند.

المالکی، پس از آن به تجریه موفق «بیداری عشایر» (صحوات) در سال 2009 پایان داد. نیروهای صحوات که اغلب آنها را سنی ها تشکیل می دهند، در سال 2006 و 2007 باعث شکست سنگین القاعده در استان الانبار شده بودند.

از لحاظ اجتماعی، فرقه گرایی، و تبعیض از ویژگی های بارز دوره المالکی به شمار می آیند.

او همچنین، تجمعات اعتراضی مردم الانبار را در 30 ژانویه 2013 پایان داد. روز بعد بود که ابو محمد العدنانی سخنگوی داعش ظاهر شد.

از نظر اقتصادی نیز، خسارت های مالی عراق در دوره المالکی بر اساس گزارش کمیته مالی پارلمان در آوریل گذشته، 360 میلیارد دلار اعلام شده است.

العربیه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.