امکان عفو عضو پیشین فرقه افراطی "منسن"

لسلی فان هوتن، عضو پیشین فرقه "منسن" بیش از ۴۵ سال است بخاطر قتل‌هایی که در ۱۹ سالگی به نام این فرقه مرتکب شده، زندانی است. شارون تیت، هنرپیشه آمریکایی وهمسر کارگردان معروف پولانسکی قربانی یکی از جنایات فرقه "منسن" بود.

019190635 30300 70ea0

در دهه ۱۹۶۰ میلادی فرقه‌ای افراطی به نام "خانواده منسن" (Manson Family) خبرساز شد. این فرقه که گرایش‌های نژادپرستانه داشت، توسط چارلز منسن شکل گرفته بود. چارلز منسن از طریق شستشوی مغزی و مواد مخدر پیروانش را مطیع خود کرده و واداشته بود که دست به جنایاتی هولناک بزنند.
یکی از اعضای این گروه، دختری ۱۹ ساله به نام لسلی فان هوتن در قتل فجیع لنو لا بیانکا، صاحب یک سوپرمارکت زنجیره‌ای و همسر او در سال ۱۹۶۹ مشارکت داشت.
یک روز پیش از این جنایت، منسن و پیروانش به خانه رومن پولانسکی ریخته و شارون تیت، هنرپیشه آمریکایی و همسر باردار رومن پولانسکی، و چهار نفر دیگر را به ضرب چاقو به قتل رسانده بودند. البته لسلی فان هوتن در ماجرای قتل شارون تیت نقشی نداشت.
چارلز منسن قصد داشت با این قتل‌های فجیع زنگ آغاز جنگ میان نژادها را به صدا درآورد. منسن با الهام از قطعه Helter Skelter، یکی از ترانه‌های گروه "بیتل‌ها"، عنوان "درهم و برهم" را برای "جنگ نژادها" برگزیده بود. او ظاهرا در تلاش بود پس از این جنایات خود را در یکی از غارهای صحرایی در آمریکا مخفی کند.
البته منسن و پیروانش بازداشت و در سال ۱۹۷۱ به اعدام محکوم شدند، اما پس از برچیده شدن مجازات اعدام در ایالت کالیفرنیا حکم اعدام آنان به حبس ابد تبدیل شد.
019190631 40100 9da1e
لسلی فان هوتن (نفر اول سمت چپ از ردیف جلو) در حین رفتن به یکی از جلسات محاکمه‌اش در سال ۱۹۷۰
امید به آزادی
لسلی فان هوتن که در آن زمان زنی جوان بود، اکنون بیش از ۴۵ سال است که تاوان آن جنایات را پس می‌دهد و در زندان به سر می‌برد. اما اکنون ممکن است که او مورد عفو قرار گیرد.
کمیسیونی حقوقی که مسئول رسیدگی به پرونده و وضعیت او است، روز پنجشنبه (۱۴ آوریل / ۲۶ فروردین) توصیه کرده که در مورد لسلی فان هوتن اصل "تعلیق مراقبتی مجازات" به کار رود.
البته یک مرجع قضایی بالاتر از کمیسیون مزبور هنوز باید این درخواست را مورد بررسی قرار دهد و در این باره تصمیم‌گیری کند. حرف آخر در این ماجرا را جری براون، فرماندار ایالت کالیفرنیا خواهد زد که می‌تواند درخواست آزادی لسلی فان هوتن را رد کند.
لسلی که حال ۶۶ سال دارد، در آن زمان جوان‌ترین عضو "خانواده منسن" بود. او پس از روی آوردن به مواد مخدر به عضویت این فرقه درآمده بود.
آنگونه که کمیسیون مسئول برای رسیدگی به سرنوشت لسلی فان هوتن اعلام کرده، او در طی نزدیک به ۴۶ سال حبس مرتکب خطایی جدی نشده و زندانی نمونه‌ای بوده است. علی زرین‌نام که عضو کمیسیون مزبور است، در جلسه شنود لسلی فان هوتن به او گفته است: «رفتار شمار در دوران حبس‌تان به اندازه کافی گویاست. ۴۶ سال زندگی در زندان بدون ارتکاب خطایی جدی.»
این بیستمین تلاش لسلی فان هوتن برای متقاعد کردن مقامات قضایی به بخشودنش است. دادستانی کالیفرنیا تا کنون با آزادی فان هوتن و اجرای تعلیق مراقبتی مجازات در مورد او مخالف بوده، اما حال اعلام کرده که قصد بررسی توصیهٔ کمیسیون را دارد.
چارلز منسن ۸۱ ساله و دیگر عاملان جنایت‌های این فرقه همچنان در زندان به سر می‌برند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.